Katedra GiO zeskanowała wnętrze Bazyliki Mariackiej

23 sierpnia 2017 r.  Paweł Dąbrowski, asystent w Katedra Geodezji i Oceanografii na Wydziale Nawigacyjnym, wraz z przedstawicielem firmy Geotronics Dystrybucja Sp. z o.o., Panem Bartoszem Balcerem, wykonali pomiar wnętrza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Do pomiarów użyli skanera laserowego Trimble TX8. 

Dziesiątki gigabajtów danych połączono w oprogramowaniu Trimble RealWorks w spójną całość. W rezultacie uzyskano niezwykle bogaty zbiór danych przestrzennych (geo-danych) dotyczących wnętrza monumentalnej Bazyliki. Otrzymana chmura punktów będzie przedmiotem prac i analiz badawczych Katedry w dziedzinie skaningu laserowego.

Technologia skaningu laserowego umożliwia szybką (setki tysięcy, często ponad milion punktów na sekundę) oraz dokładną (milimetrowa dokładność odległości i kilkusekundowa dokładność kąta) rejestrację punktów znajdujących się na powierzchni obiektów. Dodatkowo, dzięki zintegrowanemu aparatowi możliwe jest pozyskanie informacji o kolorze otoczenia.

Bazylika Mariacka, największa ceglana świątynia gotycka Europy, wymagała zaplanowania lokalizacji aż 40 stanowisk pomiarowych w sposób zapewniający minimalizację cieni, tj. obszarów, do których wiązka lasera nie jest w stanie dotrzeć. 

Poniżej zamieszczamy kilka ilustracji prezentujących rezultaty prac.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

P.Dąbrowski
23.10.2017
Wytworzenie informacji:
UM w Gdyni, P.Dąbrowski, poniedziałek, 23 Październik, 2017
Wprowadzenie:
i.wierzbowska, 23.10.2017
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska, 23.10.2017