Sukces Koła Naukowego „Nawigator”

Tegoroczny Konkursu o nagrodę Czerwonej Róży rozstrzygniety.
Wielki sukces Koła Naukowego „Nawigator”

W dniu 16 maja 2010 roku odbył się finał 36 edycji konkursu o laur "Czerwonej Róży". Ideą konkursu jest wybór najlepszego studenta oraz najlepszego koła naukowego spośród wyższych uczelni Wybrzeża Gdańskiego. Najlepszy student ma później prawo walki w ogólnopolskim konkursie o tytuł najlepszego studenta RP - Primus Inter Pares. Wyboru dokonują rektorzy uczelni (reprezentowani zazwyczaj przez prorektorów ds. kształcenia) oraz członkowie "Stowarzyszenia Czerwonej Róży" jako kapituła konkursu. Każdy reprezentant ma prawo oddać jeden głos. Studentów lub koło ocenia się według określonej kolejności, a następnie sumuje punkty. Student lub koło, które uzyska najwięcej punktów wygrywa.

Miło nam Państwa poinformować, iż tegorocznym zwycięzcą Konkursu o nagrodę Czerwonej Róży w kategorii na najlepsze koło naukowego zostało Studenckie Koło Naukowe „Nawigator” działające przy Katedrze Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni. Opiekunem koła jest dziekan naszego Wydziału dr inż. hab. kpt.ż.w. Adam Weintrit, prof. nadzw. AM. Jak się okazuje, to największy jak do tej pory sukces naszej uczelni w tym konkursie. Poprzednio, nominowane do tej zaszczytnej nagrody Naukowe Koło Badań Podwodnych „Seaquest”, reprezentujące nasza Uczelnię i nasz Wydział, zajęło dwukrotnie II miejsca, w roku 2001 i 2005, a w roku 2006 było trzecie.

W kategorii na najlepszego studenta wygrała studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pani Alicja Sadowska. W tej kategorii nominowany był także reprezentujący nasz Wydział pan Michał Górski, student II roku magisterskich studiów uzupełniających na kierunku Transport, specjalność Eksploatacja portów i floty, członek koła naukowego transportu i logistyki „Translog”, działającego na Wydziale Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa. Warto przypomnieć, iż w ubiegłym roku nominowana do tej nagrody była obecna szefowa wydziałowego samorządu studenckiego pani Martyna Ocalewicz.
Czerwona Róża to symbol piękna, doskonałości i miłości. Pod tym hasłem kryją się także bogate tradycje pomorskiego środowiska akademickiego. Od blisko 50 lat niezwykle prestiżowa statuetka „Czerwonej Róży” trafia do rąk wybitnych, najbardziej wyróżniających się studentów. A historię konkurs ma bogatą...

Każdy z nas słyszał o legendarnym studenckim Klubie Studentów Wybrzeża "Żak", który od 1957 roku przyciągał ludzi swoją twórczą mieszanką. Studenckie teatry, kabarety, Dyskusyjny Klub Filmowy, klub jazzowy - prawdziwa wylęgarnia talentów. W sentymentalnych opowieściach pokolenia naszych rodziców często pojawiają się obrazki artystycznego życia skupionego w murach ówczesnego Żaka. To właśnie tam narodziło się Stowarzyszenie Czerwonej Róży, które kultywuje najlepsze wartości pomorskiego środowiska akademickiego po dzień dzisiejszy.

Nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, artystami, biznesmenami i politykami. Po pewnym czasie konkurs zniknął, miał w swojej historii przerwę. Jednak dwanaście lat temu, w 1999 roku, udało się go reaktywować.

Statuetka Czerwonej Róży trafia do rąk wybitnych i najbardziej wyróżniających się studentów. Kandydatów do nagrody zgłaszają bezpośrednio władze poszczególnych uczelni, wskazując po jednym kandydacie w każdej kategorii. By wygrać, trzeba mieć talent, być zdolnym i pracowitym. W konkursie liczy się wysoka średnia ocen, ale także aktywność pozanaukowa, osiągnięcia w dziedzinach społecznej, sportowej i artystycznej.

Na laureatów, poza splendorem i przepustką do kariery, którą daje statuetka Czerwonej Róży, czekają również cenne nagrody. Najlepszy student może przesiąść się z komunikacji miejskiej do własnego samochodu, a pozostali zwycięzcy podreperują swój budżet.

Tegoroczne nominacje wręczał przedstawicielom kół naukowych laureat pierwszego konkursu o laur Czerwonej Róży z 1962 roku prof. Lucjan Grochowski, obecnie pracownik Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, natomiast nagrodę w imieni Koła odebrał pan Mateusz Leśniewski, student III roku na kierunku Nawigacja, specjalność Transport morski, członek zarządu koła. Nagrodę te wręczył pan Andrzej Karnabal, dyrektor Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok, przedstawiciel sponsorów.

Nagrody w tegorocznym konkursie to:

  • dla najlepszego studenta Trójmiasta - samochód osobowy Skoda Fabia
  • dla najlepszego koła naukowego - 12.000 zł.

Serdecznie gratulujemy

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Rzecznik AMG
24.05.2010
Wytworzenie informacji:
UM w Gdyni, Rzecznik AMG, poniedziałek, 24 Maj, 2010
Wprowadzenie:
i.wierzbowska, 24.05.2010
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska, 27.02.2015