Deklaracja dostępności cyfrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Oświadczenie w sprawie dostępności
To jest oficjalne oświadczenie o dostępności (accessibility statement) witryny internetowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – www.umg.edu.pl.
Wytyczne dostępności WCAG: Wytyczne dla dostępności treści internetowych 2.1 - https://www.w3.org/Translations/WCAG21-pl/
Poziom osiągnięty: Poziom AA
Lista uwzględnionych technologii tworzenia treści internetowych: HTML, CSS, Jquery.
O dostępności serwisu internetowego mówimy wtedy, gdy wszyscy użytkownicy mają pełny dostęp do jego treści, mogą te treści zrozumieć, a wygodna nawigacja umożliwia logiczną i intuicyjną interakcję z serwisem.
Uniwersytet Morski w Gdyni dokłada starań, aby zapewnić dostępność swojej strony internetowej www.umg.edu.pl zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.
Status pod względem zgodności
Deklarację sporządzono na podstawie oceny przeprowadzonej przez zewnętrzną firmę: HEKTORWEB adres internetowy: https://www.drupalninja.pl mail: infodrupalninja.pl
Ocena została przeprowadzona na list kontrolnych opublikowanych na stronie https://www.gov.pl/web/dostepnosc-cyfrowa/jak-zbadac-czy-strona-www-jest-dostepna-cyfrowo Ocena została przeprowadzona przy pomocy następujących aplikacji i programów komputerowych: Total Validator, Screaming Frog, Test - European Internet Inclusion Initiative.
Ocenie zostały poddane następujące serwisy:
https://umg.edu.pl/
https://we.umg.edu.pl/
https://wn.umg.edu.pl/
http://wm.umg.edu.pl/
https://wznj.umg.edu.pl/
https://bip.umg.edu.pl/
Wszystkie wymienione powyżej strony internetowe są w znacznej części zgodne z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (załącznik do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. poz. 848), z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- nie wszystkie filmy posiadają napisy rozszerzone
- filmy nie posiadają audiodeskrypcji
Co ważne, dla wszystkich informacji które nie spełniają wymagań WCAG z poziomu AA jest zapewniony alternatywny dostęp, poprzez możliwość kontaktu ze wsparciem tłumacza języka migowego (online)
Data sporządzenia deklaracji: 2024-25-03
Dokłada się starań, aby bieżąco usuwać stwierdzane bariery na stronie internetowej.
Informacja dla użytkowników niepełnosprawnych
- Użytkownicy mogą skorzystać z opcji powiększania tekstu oraz zmiany kontrastu strony
- Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą klawisza Tab.
- Linki - także te prowadzące do serwisów zewnętrznych – w zdecydowanej większości otwierają się w tym samym oknie. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad swoją przeglądarką.
- Zadbano o odpowiedni kontrast tekstu do tła. Dzięki temu materiały osadzone na stronie są czytelne także dla osób słabiej widzących.
- Osoby zamieszczające teksty na stronie dokładają starań, aby były one zrozumiałe oraz formatowane w sposób zgodny z zasadami dostępności,
- Zdjęcia i grafiki w serwisie mają właściwie zdefiniowane alternatywne opisy, aby ich treść była zrozumiała dla osób niewidomych oraz osób które nie wyświetlają grafiki na przykład na urządzeniach mobilnych.
- Ruch, animacje, banery - żaden element serwisu nie miga w tempie szybszym niż 3 razy na sekundę.