Wyzwania i rozwiązania
„Jak pisać, żeby ktoś to przeczytał”, „komunikacja obrazem w marketingu uczelni wyższej”, „dobre praktyki wydawnicze”, wyzwania stojące przed redaktorami i wydawcami w świecie cyfrowym – to główne tematy 31. już Konferencji Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych. Organizator wydarzenia – Politechnika Lubelska – zaprosił również uczestników do uczelnianego Centrum Informacji Naukowo-Technicznej oraz studia Pollub.tv.
Przez cztery dni (11-14 września 2024 roku) w Kazimierzu Dolnym odbywały się warsztaty, wykłady i dyskusje z udziałem reprezentantów ponad 20 ośrodków akademickich z całej Polski. Omawiane były dobre praktyki wydawnicze w zakresie publikacji czasopism i monografii naukowych na przykładzie Wydawnictwa Politechniki Lubelskiej. Dyskutowano o błędnym kole, w jakie niekiedy wpadają uczelnie starające się o punktację swoich czasopism naukowych. Dyskusje dotyczyły także tworzonych na uczelniach e-księgarni z otwartym dostępem oraz sprzedażą wysyłkową książek i podręczników (niewielką, ale stałą).
Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentowały podczas konferencji redaktor naczelna Uniwersyteckiego Kuriera Morskiego mgr Małgorzata Sokołowska oraz mgr Beata von Schada Borzyszkowska z redakcji portalu internetowego UMG.
Politechnika Lubelska może się pochwalić, istniejącą od trzech lat, studencką telewizją internetową wraz z profesjonalnym studiem oraz nowym kierunkiem (studia I stopnia) inżyniera multimediów, otwartym na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki.
Cykliczne spotkania redaktorów czasopism akademickich i portali uczelnianych odbywają się od ponad 30 lat. Pierwsze, pod hasłem „Konfrontacje gazet akademickich”, zorganizował na Uniwersytecie Gdańskim w 1993 roku dr Tadeusz Zaleski – zmarły w ubiegłym roku twórca i pierwszy redaktor „Gazety Uniwersyteckiej”, były rzecznik prasowy UG, inicjator Bałtyckiego Festiwalu Nauki, pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Gospodarzami kolejnych edycji konferencji były m.in. Toruń, Wrocław, Częstochowa, Poznań, Opole, Kraków, Płock, Gdańsk z Gdynią, Zamość, Szczecin, Bydgoszcz, Warszawa, Białystok, Kalisz. Lubelski ośrodek wcześniej organizował konferencje już dwukrotnie: w 1996 i 2017 roku. A fakt, że od tylu lat redaktorzy czasopism i portali uczelnianych zjeżdżają się, by wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi najlepszych praktyk i dzielić się inspirującymi pomysłami, dobitnie świadczy, jak bardzo są potrzebne.