Za nami pierwszy wykład z cyklu "Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni"
W dniu 23 października 2024 roku zainaugurowaliśmy “Naukowe wieczory z Uniwersytetem Morskim w Gdyni”, czyli cykl wykładów popularnonaukowych skierowanych do mieszkańców Gdyni, Trójmiasta i okolic. Punktualnie o godzinie 18:00 uczestników przybyłych do auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 3 przywitał prorektor ds. nauki – dr hab. Dariusz Barbucha, prof. UMG, który jest jednocześnie kierownikiem projektu pt. „Lokalni rzecznicy nauki na Uniwersytecie Morskim w Gdyni”, w ramach którego odbywa się wydarzenie.
W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, iż
Cykl zaproponowanych przez Nas wykładów został przygotowany z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, a przede wszystkim Gdyni, z którą Uniwersytet Morski w Gdyni jest związany od niemalże 100 lat. Tym wydarzeniem chcemy pokazać, że jako Uniwersytet jesteśmy istotną częścią tego miasta i chcemy społeczeństwu tego miasta służyć, dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz osiągnięciami. Bardzo dziękuję, że zechcieliście Państwo spędzić dzisiejszy wieczór z nami.
Wykład inauguracyjny pt. „Koncepcja miasta-gąbki jako element poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju” wygłosiła dr hab. inż Aneta Ocieczek, prof. UMG. W swoim wykładzie przybliżyła uczestnikom wydarzenia zagadnienia wprowadzające z zakresu pochodzenia wody na Ziemi, charakterystykę wybranych właściwości wody i ich znaczenia dla życia, rozwoju i zachowania dobrostanu ludzi, a także skutki zmian klimatycznych. Ważnym elementem wykładu było przedstawienie wybranych elementów realizacji koncepcji „miasta-gąbki” na przykładzie rozwiązań funkcjonujących w Bydgoszczy.
Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników, o czym świadczyła liczba pytań, a także dyskusja z prelegentką po wykładzie. W prelekcji uczestniczyli mieszkańcy Gdyni oraz przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a gościem specjalnym wydarzenia była Pani Joanna Zielińska, radna miasta Gdyni i jednocześnie Przewodnicząca Rady Uczelni. W dyskusji podkreśliła, jak ważne dla każdego miasta są rozwiązania pozwalające z jednej strony uchronić je przed skutkami gwałtownych ulew, a z drugiej racjonalnie gospodarować dostępną wodą.
Wykłady w ramach „Naukowych wieczorów z Uniwersytetem Morskim w Gdyni” obejmują cykl 20 wykładów popularnonaukowych przygotowanych przez doświadczonych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będą one prezentowane do września 2025 roku średnio 2 razy w miesiącu, w środy o godz. 18:00 w auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przy al. Jana Pawła II 3.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejny wykład dnia 6 listopada 2024 r, który wygłosi Piotr Milewski – pracownik Wydziału Informatyki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie wykładu postara się odpowiedzieć uczestnikom na pytanie: Jak projektowanie gier może wspierać biznes, poprawić edukację, promować kulturę lub pomóc rozwiązać problemy społeczne?