Mechanika i Budowa Maszyn (stacjonarne/niestacjonarne)
Opis kierunku:
Kierunek Mechanika i Budowa Maszyn – studia magisterskie II-ego stopnia, stanowi kontynuację studiów pierwszego stopnia i przygotowuje absolwentów do pracy inżynierskiej na stanowiskach kierowniczych w zakresie eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych a także różnego rodzaju instalacji przemysłowych czy komunalnych.
Absolwent kierunku otrzymuje zaawansowana wiedzę odnoszącą się do zasad mechaniki i procesów obsługowych złożonych obiektów technicznych. Uzyskuje kompetencje do nadzorowania eksploatacji urządzeń i zarządzania procesami i projektami inżynierskimi. Ponadto uzyskuje pogłębione kompetencje do pracy zespołowej, organizowania czy koordynowania prac oraz analizy i oceny ich wyników.
Na II-gim stopniu tego kierunku szczególną uwagę przywiązuje się do pogłębiania zdobytych dotychczas przez studentów kompetencji inżynierskich i wzbogacania ich o komponenty związane z zarządzaniem zasobami, w tym w aspekcie bezpieczeństwa, ochrony środowiska, finansowym a także z organizacją prac inżynierskich bądź nawet badawczych.
Drugim istotnym wyróżnikiem tych studiów są zajęcia z przedmiotów wysoce specjalistycznych profilowanych w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych oparte na nowoczesnych metodach.
Specjalności/obszary:
- Technologia Remontów Urządzeń Okrętowych i Portowych – profil ogólnoakademicki (lądowy)
- Inżynieria Eksploatacji Instalacji – profil ogólnoakademicki (lądowy)
Stopień studiów:
Tryb studiów:
- stacjonarne
- niestacjonarne
Czas trwania:
Jednostka:
Język kształcenia:
Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów:
Wybrane przedmioty na tym kierunku:
- Współczesne materiały inżynierskie
- Zarządzanie bezpieczeństwem obiektów technicznych
- Marketing usług eksploatacyjnych
- Komputerowe wspomaganie wytwarzania
- Systemy automatyzacji procesów roboczych
- Organizacja prac naprawczych
Umiejętności absolwenta tego kierunku:
Po ukończeniu kierunku, absolwent poza pogłębionymi kompetencjami technicznymi posiada również kompetencje menadżerskie i tzw. kompetencje miękkie, które umożliwiają realizację kariery zawodowej na stanowiskach kierowniczych w działach inżynierskich małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom absolwent może organizować lub zarządzać zaawansowanymi projektami inżynierskimi związanymi z eksploatacją najbardziej złożonych obiektów czy instalacji technicznych. Jest przygotowany do oceny projektów od strony finansowej, organizacyjnej, w aspektach niezawodności lub bezpieczeństwa a także skutecznie kierować podległymi mu zasobami w tym pracownikami.
Co po studiach:
Możesz pracować na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach przemysłu okrętowego oraz innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn oraz układów mechaniki okrętowej.
Możesz również pracować w zakładach eksploatujących różnego rodzaju instalacje przemysłowe i komunalne, szczególnie związane z techniką energetyczną, chłodniczą, wentylacyjną czy ochroną środowiska.
Możesz budować swoją ścieżkę zawodową jako kierownik inżynier - w stoczniach produkcyjnych i remontowych, służbach technicznych towarzystw klasyfikacyjnych, służbach dozoru technicznego armatorów, bądź innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.