Morska Energetyka Wiatrowa (stacjonarne/niestacjonarne)

Rekrutacja krok po kroku
Aplikuj w systemie IRK
Zadzwo

Opis kierunku: 

Jest to najnowsza pozycja w ofercie edukacyjnej Wydziału Mechanicznego odnosząca się bezpośrednio do dynamicznie rozwijającej się branży energetyki wiatrowej. Studia na tym kierunku mogą stanowić naturalną kontynuację studiów I-szego stopnia Zarządzania Eksploatacją Elektrowni Wiatrowych również realizowanych na WM UMG lub dowolnych innych studiów inżynierskich. Wyjątkowy, innowacyjny program tych studiów, pozwala studentom na wybór jednej z czterech ścieżek kształcenia: nautycznej, eksploatacyjnej, zarządzania oraz integracji cyfrowej morskich farm wiatrowych i uzyskanie stosownej do każdej z nich wiedzy, umiejętności i kompetencji. Celem ścieżki kształcenia jest pogłębianie wiedzy i umiejętności studentów w zakresie obszarów związanych z różnymi fazami cyklu życia morskiej elektrowni wiatrowej. Celem studiów na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa (MEW) jest przekazanie studentowi najnowszej i praktycznie przydatnej wiedzy oraz uzyskanie przez niego kwalifikacji w obszarze budowy, funkcjonowania i zasad eksploatacji współczesnych instalacji energetyki wiatrowej. Celem studiów jest również przygotowanie absolwentów do realizacji zadań inżynierskich związanych z cyklem życia lądowych i morskich obiektów energetyki wiatrowej, począwszy od planowania, poprzez zarządzanie procesami konstruowania, zaopatrywania, eksploatacji, aż po ich likwidację.

Specjalności/obszary: 

  • obszar kształcenia – nautyczny
  • obszar kształcenia – eksploatacyjny
  • obszar kształcenia – zarządzanie
  • obszar kształcenia – integracja cyfrowa

Stopień studiów: 

Tryb studiów: 

  • stacjonarne
  • niestacjonarne

Czas trwania: 

3 semestry

Jednostka: 

Wydział Mechaniczny

Język kształcenia: 

polski

Tytuł zawodowy po ukończeniu studiów: 

magister

Wybrane przedmioty na tym kierunku: 

  • Zagadnienia produktywności MFW (Morskich Farm Wiatrowych)
  • Struktura, systemy i elementy morskiej elektrowni wiatrowej
  • Integracja MFW z siecią elektroenergetyczną
  • Zarządzanie utrzymaniem ruchu w eksploatacji MFW
  • Metody diagnostyczne w eksploatacji MFW
  • Cyberbezpieczeństwo w przemyśle morskim
  • Modelowanie – „Digital Twin - cyfrowy bliźniak”
  • Zarządzanie łańcuchem dostaw MFW

Umiejętności absolwenta tego kierunku: 

Absolwent tego kierunku ma pogłębioną wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania instalacji energetyki wiatrowej, w szczególności jej morskiego profilu. Jest przygotowywany do realizacji zadań inżynierskich związanych z cyklem życia obiektów energetyki wiatrowej, począwszy od planowania aż po ich likwidację. Posiada również szereg kompetencji społecznych predysponujących go do pracy zespołowej czy kierowania grupami pracowników.

Absolwent ma kwalifikacje do identyfikowania, a następnie szacowania energetycznego potencjału farm wiatrowych. Absolwent posiada również zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania projektami technicznymi i procesami związanymi z planowaniem, projektowaniem, budowaniem, eksploatacją i likwidacją obiektów energetyki wiatrowej, w szczególności z zarządzaniem procesami wytwarzania energii elektrycznej, procesami logistycznymi, zarządzaniem bezpieczeństwem, niezawodnością i utrzymaniem ruchu obiektów morskich farm wiatrowych. 

Co po studiach: 

Możesz pracować na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach funkcjonujących w obszarze energetyki wiatrowej, w tym: w przedsiębiorstwach produkcyjnych wytwarzających komponenty energetyki wiatrowej, konstrukcyjnych, związanych z montażem i demontażem elektrowni wiatrowych, związanych z logistyką i eksploatacją farm.

Możesz również pracować w zakładach zaplecza technicznego i diagnostycznego maszyn i urządzeń energetyki wiatrowej czy też zajmujących się przetwarzaniem, dystrybucją i integracją energii z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.

Możesz budować swoją ścieżkę zawodową jako kierownik inżynier - w jednostkach badawczo-rozwojowych zajmujących się zagadnieniami współistnienia przyrodniczo-technicznego w obszarze energetyki wiatrowej, racjonalnego wdrażania OZE, czy problematyki energetycznej.

Wytworzenie informacji:
, ,
Wprowadzenie:
b.von.schada.borzyszkowska, 07.05.2024
Ostatnia modyfikacja:
b.von.schada.borzyszkowska, 22.05.2024