SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI GDYNIA I-DAYS

21.03.2024

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem 2 edycji konferencji Academic Gdynia Innovation Days (GDYNIA I-DAYS) oraz z sylwetkami naszych Panelistów.


Alicja Harackiewicz- Dyrektorka Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które kształtuje liczne formaty angażujące społeczeństwo w zagadnienia naukowe (m.in.programy nauki obywatelskiej, Pomorska Noc Naukowców, Festiwal nauki i konferencja pn. Sciencecom). Prezes zarządu ogólnopolskiego Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN, które zrzesza centra nauki, muzea, akademickie centra popularyzacji nauki, instytuty naukowe i inne organizacje (blisko 40), które parają się komunikacją i upowszechnianiem nauki oraz edukacją naukową. Współtworzy debatę ogólnopolską nt. angażowania społeczeństwa w naukę.


Jacek Wawrzynowicz, Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe z Zarządzania projektami  B+R, Przedsiębiorczości technologicznej oraz Zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego, MBA - Zarządzanie Szkołą Wyższą. Ekspert z zakresu transferu technologii, negocjacji w procesach transferu technologii, broker innowacji. Prowadził i moderował szkolenia i seminaria związane z kreowaniem innowacji, transferem wiedzy i komercjalizacją. Wcześniej pełnił funkcje kierownicze związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych, w tym uczestniczył bądź kierował ponad 25 projektami B+R. Koordynował ponad 230 procesów komercjalizacji i wdrażania nowych technologii oraz 90 projektów prac przedwdrożeniowych. Autor bądź współautor 67 publikacji – naukowych i popularnonaukowych, w tym z zakresu praktycznego podejścia do procesów komercjalizacji innowacji. Jest współautorem kilku koncepcji aplikacji komputerowych wdrożonych na rynku.


Rafał Nowakowski, Dyrektor Departamentu Badań  i Rozwoju w PGE Energia Ciepła S.A. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, kierunek Energetyka Cieplna oraz studiów podyplomowych Executive MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest rzeczoznawcą NOT w zakresie sieci i systemów energetycznych, niekonwencjonalnych źródeł energetycznych oraz maszyn i urządzeń energetycznych. Posiada również uprawnienia górnicze w zakresie średniego dozoru o specjalności energomechanicznej  w odkrywkowych kopalniach. Z energetyką związany od 2008 roku. W 2009 roku został oddelegowany na dwa lata do pracy w jednostce badawczo-rozwojowej dużego koncernu energetycznego w Szwecji, gdzie prowadził w szczególności projekty z obszaru CCS (Carbon Capture and Storage) oraz odnawialnymi źródłami energii. Od 2011 roku zajmuje się analizą regulacji europejskich oraz krajowych w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej oraz kogeneracji i ich wpływem na branże energetyczną oraz sektor ciepłowniczy. Od ostatnich 7 lat zaangażowany w realizację projektów inwestycyjnych oraz badawczo-rozwojowych w sektorze energetycznym nakierowanych na minimalizację wpływu działalności wytwórczej na klimat i środowisko oraz na optymalizację ekonomii funkcjonowania przedsiębiorstw.


Magda Szwedowska, Specjalista ds. Funduszy Europejskich, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Departament Programów Regionalnych


Alina Jaworska, Prezeska Zarządu STARTOVA.PL Sp. z o.o. Wiceprzewodnicząca Porozumienia Spółek Celowych (PSC). Zarządza spółką celową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie od 2023 r. odpowiada za komercjalizację pośrednią, czyli konwersję projektów naukowych w zalążkowe firmy wysokotechnologiczne. Decyduje o powołaniu do życia uczelnianych startupów, analizując potencjał biznesowy projektów, ich opłacalność, rynek docelowy, konkurencję oraz kompetencje zespołu. Aktualnie wspiera rozwój 23 spółek spin-off pomagając w formalnych, strategicznych i organizacyjnych aspektach kształtowania przedsięwzięć i przedsiębiorstw. Ze swoimi spin-offami skutecznie komercjalizuje projekty w takich dziedzinach, jak: biotech, nowe technologie materiałowe, IoT, automatyka i robotyka, multimedia, VR, kognitywistyka i wiele innych. W latach 2015-2022 współtworzyła polski ekosystem startupowy. W sektorze projektów badawczo-rozwojowych i nowych technologii posiada wieloletnie, kierownicze doświadczenie. Wspiera inicjatywy kobiet w IT. Łączy zorientowaną na efekt zwinną startupową filozofię pracy z warsztatem metodyczno-naukowym. Jest ekspertką Sieci Badawczej Łukasiewicz. Posiada tytuł Executive MBA Polskiej Akademii Nauk.


Mikołaj Pasek, Prezes Zarządu Domat Consulting Sp. z o.o. Od 2015 roku wspólnik spółki. Z wykształcenia manager, z zamiłowania innowator. Przedsiębiorca działający w branży ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Współtwórca technologii "Aglomerat - Lokalne Systemy Odzysku Energetycznego Odpadów" oraz "Domat Energy - Niezależne Energetycznie Stacje Ładowania Pojazdów Elektrycznych". Aktualnie pracuje nad nowymi technologiami energetycznymi, w tym wodorowymi i biogazowymi. Prywatnie szczęśliwy mąż i wielbiciel alpak.


Piotr Zakrzewski, Zastępca Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Doktor nauk społecznych, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja administracja publiczna). W latach 2016-2020 zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Wspierania Innowacyjności w Urzędzie Patentowym RP, gdzie odpowiadał za realizację przedsięwzięć i projektów systemowych oraz opracowywanie materiałów mających na celu upowszechnianie wiedzy o własności intelektualnej. Autor kilkunastu publikacji z zakresu systemów politycznych (dotyczących m. in. funkcjonowania rządów mniejszościowych w III Rzeczypospolitej, instytucji weta ustawodawczego, dylematów wokół większości parlamentarnej, a także współautor tłumaczenia Konstytucji Kenii), jak również ochrony własności intelektualnej (zarządzanie IP, prawo autorskie w szkolnictwie wyższym, zagadnienia komercjalizacji i transferu technologii).Prowadził liczne szkolenia oraz zajęcia na studiach podyplomowych adresowane do różnych środowisk, w tym pracowników naukowych i przedsiębiorców, na temat ochrony i zarządzania dobrami niematerialnymi w organizacji. Od 2013 roku wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Słuchacz kursu "Studium Wiedzy Biblijnej i Teologicznej” na Wydziale Teologicznym UKSW. Interesuje się duchowością i życiem św. Ignacego Loyoli.


Jaśmina Zwierz, Project Manager, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Absolwentka prawa międzynarodowego na Uniwersytecie w Maastricht w Holandii. W PSSE zajmuje się współpracą z uczelniami, klastrami, instytucjami otoczenia biznesu oraz organizacjami międzynarodowymi takimi jak IASP (Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych) oraz EBN (Europejska Sieć Centrów Biznesu i Innowacji). Obecnie wspiera również start-upy  w rozwoju projektów badawczo-rozwojowych poprzez świadczenie i organizację usług doradczych w zakresie prezentacji projektów biznesowych, zarządzania w przedsiębiorstwie oraz transferu technologii. Wiedzę i doświadczenie zdobyte na podyplomowych studiach menadżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie wykorzystuje jako mentor biznesowy, ekspert w zakresie wystąpień publicznych, kierownik programowy konferencji dla środowiska star-upowego i biznesu. Ma ponad 7 letnie doświadczenie w mentoringu i ocenie start-upów m.in. w polskiej edycji konkursu European Satellite Navigation Competition (ESNC), Hej Startup będącym konkursem partnerskim programu InCredibles Sebastiana Kulczyka, konkursach akceleracyjnych Life Science i Eco-on, a także Strefie Akceleracji organizowanych przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz technologiczno-ekologicznym hackathonie Hack4Change. Od 2017 r.  jest przewodniczącą Komisji Eksperckiej oceniającej przedsiębiorstwa w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.


Jarosław Parzuchowski, Prezes Zarządu Fundacji Interizon. Prezes Zarządu Fundacji Interizon, koordynatora Krajowego Klastra Kluczowego Interizon. Pełni funkcję Przewodniczącego Rady Inteligentnej Specjalizacji Pomorza „Technologie Interaktywne w środowisku nasyconym informatycznie". Ekspert Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami badawczo - rozwojowymi z branży informatycznej. Członek Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita oraz Rady Programowej Regionalnego Programu Strategicznego. Jeden z inicjatorów powołania Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych, jednego z polskich European Digital Innovation Hubs.


Andrzej Poszewiecki, Wiceprezes spółki celowej Uniwersytetu Gdańskiego – Univentum Labs, adiunkt w Katedrze Makroekonomii Wydziału Ekonomicznego UG, członek American Economic Association, członek Rady Naukowej Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.  Wielokrotnie nagradzany Nagrodą Rektora UG za osiągnięcia naukowe. Ekspert Komisji Europejskiej, NCBiR, PARP oraz Ministerstwa Zdrowia.


Marta Wangin, Dyrektorka Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno – Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, zawodowo związana z uczelnią od 15 lat, głównie w obszarze innowacji i transferu technologii. Aktualnie działająca z kilkunastoosobowym zespołem na rzecz szeroko pojętej współpracy UWM z otoczeniem społeczno – gospodarczym. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami, w tym również badawczo-rozwojowymi, dofinansowanymi ze środków unijnych. Działaczka na rzecz zrównoważonego rozwoju w uniwersyteckim zespole Green Team. Moderatorka warsztatów i zwolenniczka metod pracy, w szczególności projektowania innowacji, opartych na narzędziach i metodach Design Management. W pracy i w życiu nastawiona na dialog i partnerstwo.


Włodzimierz Matyskiewicz, Prezes Zarządu Remontowa Electrical Solution sp. z o.o. Absolwent Politechniki Gdańskiej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa z 2004 roku, z tytułem magistra inżyniera w zakresie urządzeń okrętowych i obiektów oceanotechnicznych. Rozpoczął swoją karierę zawodową w roku 2004 w TZUO Towimor S.A jako konstruktor-projektant. Nadzorował budowę nowych linii technologicznych w różnych firmach na stanowiskach kierowniczych, związany przez kilkanaście lat z utrzymaniem ruchu. W 2015 roku dołączył do Stoczni Remontowej jako Specjalista ds. prób i testów zdawczych, następnie przechodząc przez różne stanowiska w pionie produkcyjnym. Obecnie pełni funkcję Prezesa Zarządu w kilku kluczowych firmach Remontowa Holding SA: Remontowa LNG System, Remontowa Electrical Solutions, Remontowa Hydroster System oraz w Fabryce Mebli Okrętowych Famos.


Dorota Rzążewska, Prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych (PIRP) obecnej kadencji. Jest krajowym i europejskim rzecznikiem patentowym oraz radcą prawnym, a także mediatorem w sprawach własności intelektualnej oraz arbitrem polskich i europejskich sądów arbitrażowych ds. domen internetowych. Od ponad 25 lat doradza polskim i zagranicznym klientom w sprawach z zakresu ochrony praw własności przemysłowej i intelektualnej oraz zwalczania nieuczciwej konkurencji. Pomaga przedsiębiorcom efektywnie zarządzać prawami własności intelektualnej by rozwijać biznes i osiągać rynkowy sukces. Posiada rozległą wiedzę i doświadczenie rzecznika patentowego oraz radcy prawnego dzięki czemu z dużym powodzeniem prowadzi postępowania sporne i sądowe z zakresu naruszeń praw wyłącznych, w tym skomplikowane spory patentowe oraz odnośnie znaków towarowych czy praw autorskich. Zajmuje się także tematyką ochrony praw własności intelektualnej w Internecie w odniesieniu do nazw domen internetowych a także szeroko w rozumianej działalności e-commerce. Wspiera też firmy w realizacji strategii biznesowych, świadcząc pomoc z obszaru prawa korporacyjnego i obsługi transakcji handlowych. Aktywnie popularyzuje wiedzę na temat ochrony praw własności intelektualnej podczas wielu konferencji, szkoleń i warsztatów edukacyjnych. Jest autorką licznych krajowych i zagranicznych publikacji. Działa aktywnie także w międzynarodowych organizacjach prawa własności intelektualnej INTA oraz AIPPI. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wspólnikiem zarządzającym Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi oraz JWP Kancelarii Prawnej, a także fundatorką Fundacji JWP Pomysł-Patent-Zysk.


Damian Kuźniewski, Dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Gdańskiej. W 2015 roku ukończył staż w Cambridge University w ramach programu „Top 500 Innovators”. Od 2009 roku odpowiada za zarządzanie wynikami prac intelektualnych opracowanymi w Politechnice Gdańskiej oraz nawiązywanie kontaktów ze środowiskiem gospodarczym. W tym czasie odpowiadał za ponad 100 zakończonych sukcesem transferów wiedzy i technologii z Uczelni do przemysłu oraz w zawarciu ponad 300 umów na realizację badań sponsorowanych.  W ramach swoich obowiązków był odpowiedzialny za opracowanie modelów współpracy i strategii komercjalizacji kilkudziesięciu projektów B+R, przygotowywanych przez Uczelnię wspólnie z przedsiębiorstwami, w ramach konsorcjów naukowo przemysłowych. Od 2009 roku nadzoruje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości dla studentów Politechniki Gdańskiej a w ostatnich latach współuczestniczył w utworzeniu 8-miu spółek spin-off, pełniąc funkcję vice-prezesa zarządu Excento sp. z.o.o. spółki celowej Politechniki Gdańskiej gdzie pełnił funkcję przewodniczącego komitetu inwestycyjnego akceleratora biznesowego „e-Pionier” w ramach, którego zainwestowano w ponad 40 projektów (o wartości 24 mln. zł).  realizowanych przez zespoły interdyscyplinarne. Jest współzałożycielem ogólnopolskiego Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT), oraz Porozumienia Spółek Celowych uczelni wyższych. Od 2016 roku jest ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w zakresie oceny wniosków o dofinasowanie projektów badawczych a w 2020 został powołany do zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ds. ewaluacji transferu wiedzy i technologii.


Piotr Smagała, Co-Founder and VP of Business Development w REDD. Spec z 7-letnim doświadczeniem w branży nieruchomości, pasjonat big data, AI i proptech. W swojej karierze zawodowej kierował m.in. działaniami sprzedażowymi w SkyConcept, firmie zajmującej się marketingiem nieruchomości. W 2014 roku założył startup Talkin' Things, który został doceniony w konkursie Pulsu Biznesu "Impulse for Business" jako jeden z najbardziej innowacyjnych startupów. W REDD skupia się na rozwoju biznesu i wspieraniu silnych relacji z kluczowymi klientami.


Mariusz Machajewski, Prezes Zarządu Excento Sp. z o.o. Absolwent Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie Ekonomika i Organizacja Transportu Morskiego. Excento to spółka celowa Politechniki Gdańskiej odpowiedzialna za komercjalizację pośrednią wyników badań naukowych oraz kreowanie i realizację projektów wspierających przedsiębiorczość akademicką i współpracę na linii nauka -biznes. Uznany manager z doświadczeniem w zarządzaniu finansami dużych przedsiębiorstw przemysłowych, w tym wieloletni CFO Grupy Lotos S.A. Wyróżniony tytułem „Dyrektor Finansowy Roku 2009” przyznanym przez ACCA, Euler Hermes i magazyn Forbes, w 2011 roku uhonorowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Grzegorz Górski, Dyrektor Operacyjny Transition Technologies-Software Sp. z o.o. W branży IT od ponad 27 lat, w tym ponad 20 lat na stanowiskach kierowniczych. Karierę zawodową rozpoczynał w Optimus Integracja S.A. o/Gdańsk potem Unizeto Technologies S.A., Transition Technologies S.A. i obecnie Transition Technologies-Software Sp. z o.o. pełniąc funkcje inżyniera systemowego, Kierownika i Dyrektora Oddziału oraz Dyrektora Produkcji Oprogramowania. Obecnie kieruje projektami związanymi z produkcją oprogramowania dedykowanego dla branży morskiej oraz technologiami mobilnymi. Brał udział w dwóch projektach naukowo-badawczych jako pracownik naukowy (PARP) oraz główny wykonawca oraz kierownik projektu (NCBiR – konkurs GAMEIN). Od 2010r roku zatrudniony na Wydziale Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej do 2020 roku jako adiunkt a obecnie jako starszy wykładowca. Był promotorem ponad 200 obronionych prac inżynierskich i magisterskich na kierunku Informatyka. Wykształcenie: mgr inż. elektronik specjalność: Konstrukcja aparatury elektronicznej. Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechnika Gdańska 1996, mgr inż. informatyk specjalność: Sieci komputerowe Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechnika Gdańska 1999, doktor nauk technicznych dyscyplina: Informatyka, specjalność: Bezpieczeństwo informacji, 2010.   


Joanna Chełchowska, Departament Komunikacji i Marketingu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Od kilku lat związana z funduszami unijnymi. Specjalista w edukacji i informowaniu przedsiębiorców o możliwościach finasowania projektów z funduszy unijnych, budżetu państwa, funduszy norweskich.


Piotr Dardziński, Dyrektor Centrum Innowacji Politechniki Warszawskiej. W latach 2019-2023 prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, zrzeszającej 26 instytutów badawczych i dostarczającej kompleksowe rozwiązania dla biznesu. W latach 2015-2019 podsekretarz, a następnie sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, odpowiedzialny za współpracę nauki i biznesu. Twórca ustawy o doktoratach wdrożeniowych oraz koordynator prac nad nową koncepcją funkcjonowania instytutów badawczych. Jako członek Zespołu ds. Innowacyjności nadzorował międzyresortowe prace nad pierwszą i drugą ustawą o innowacyjności. Pierwsza z nich została uznana przez organizację Pracodawcy RP za najlepszą ustawę deregulacyjną w obszarze podatków. Obie regulacje uważa się za punkt zwrotny w likwidacji barier we współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami. Były dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II i wiceprezes Instytutu Tertio Millennio. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Hamburgu. Doktor nauk humanistycznych i wieloletni wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stypendysta Uniwersytetu we Fryburgu i absolwent prestiżowego programu menadżerskiego, realizowanego przez IESE Bussines School w Barcelonie.


Krzysztof Czub, polski i europejski rzecznik patentowy, adwokat; adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2017–2021 Wiceprezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych; od 2023 r. członek Zarządu Rady Rzeczników Patentowych Szkół Wyższych; od 2022 r. Prezes Instytutu Wspierania Twórczości i Innowacji. Członek Stowarzyszenia Ochrony Własności Przemysłowej i Polskiej Grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej – AIPPI. Od 2009 r. jest członkiem Krajowej Rady Rzeczników Patentowych, w latach 2009–2013 pełnił funkcję Dziekana Okręgu Pomorskiego Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Autor licznych publikacji, w tym m.in. dwóch komentarzy do kodeksu cywilnego [2017 i 2021] (współautorstwo), a także monografii pt. Prawo własności intelektualnej [2016 i 2021] oraz Prawa osobiste twórców dóbr niematerialnych. Zagadnienia Konstrukcyjne [2011], jak również kilkudziesięciu artykułów naukowych.


Adam Bartnicki, Dyrektor Centrum Transferu Technologii Wojskowej Akademii Technicznej, członek Rady Koordynacyjnej Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii. Specjalista w obszarze budowy i eksploatacji hydrotronicznych układów napędowych maszyn i urządzeń i systemów sterowania nimi, a także zdalnie sterowanych bezzałogowych platform lądowych. Autor i współautor ponad 200 publikacji, w tym publikacji z zakresu transferu technologii i ochrony własności intelektualnej, kierownik i wykonawca ponad 20 prac badawczo-rozwojowych ze szczególnym uwzględnieniem projektów realizowanych na rzecz bezpieczeństwa i obronności Państwa. Autor i współautor kilkunastu wynalazków, wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych. Członek dwóch komitetów technicznych w PKN opiniujących polskie normy.


Małgorzata Matyka, polski i europejski rzecznik patentowy, prowadzi własną Kancelarię Prawno-Patentową. Absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej (specjalizacja Biotechnologia leków) oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła studia podyplomowe Prawa Własności Przemysłowej oraz studia podyplomowe Prawo Konkurencji i Ochrony Konsumentów. Członek Polskiej Izby Rzeczników Patentowych, wpisana na listę Institute of Professional Representatives before the European Patent Office oraz profesjonalnych pełnomocników przed European Union Intellectual Property Office w Alicante. Dodatkowo wpisana na listę profesjonalnych pełnomocników do postępowania przed Unified Patent Court. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe związane z przemysłem farmaceutycznym. Wykładowca prawa własności intelektualnej na uczelniach oraz kursach.  


Anna Borkowska, Dyrektorka Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie tworzenia i rozwijania ekosystemu wsparcia innowacji w Gdyni i w regionie pomorskim. Zaangażowana w liczne inicjatywy sieciujące pomorskie instytucje otoczenia biznesu, a także stymulujące rozwój MŚP w innowacyjnych branżach gospodarki (m. in. Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych). Propagatorka idei Smart City i rozwiązań przemysłu 4.0 w samorządach. Jurorka w wielu konkursach skierowanych do przedsiębiorców, naukowców i studentów. Członkini Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości oraz Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni Fahrenheita.


Janusz Narewski, Pion Badawczo Rozwojowy Polskiego Rejestru Statków. Absolwent Politechniki Gdańskiej z 1995 specjalność automatyka i robotyka. Od zawsze związany rozwojem i wdrażaniem narzędzi wykorzystaujących technologie IT.  Autor i wspólautor wielu wdrożonych i wykorzystywanych praktycznie systemow IT w zastosowaniach biznesowych i inżynierskich. Od kilkunastu lat w pionie baukowo-badawczym aktywnie pracuje nad przygotowaniem i wdrażaniem narzędzi IT wymagających interdyscyplinarnego podejścia łączącego wiele różnych dziedzin inżynierii. W PRS współtworzy i wdraża rozwiązania związane z międzynarodowymi standardami technicznymi wypracowywane w ramach grup roboczych i paneli technicznych  działających w ramach członkostwa PRS  w elitarnym gronie towarzystw klasyfikacyjnych IACS oraz udziału pracach legislacyjnych wielu sekcji IMO czy EU. Jedną z ważniejszych aktywności jest wspieranie zadań PRS i przygotowywanie rozwiązań i usług wspierających armatorów i administracje morskie w celu wdrożenia wyzwań związanych  transformacją energetyczną żeglugi  związaną ze strategiami IMO GHG i EU Fit for 55.  


Magdalena Kukowska-Kaszuba, Dyrektor Centrum Transferu Technologii UMG, doktor nauk chemicznych, biotechnolog, inżynier, rzecznik patentowy. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Prawo własności intelektualnej i prawo nowych technologii na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2010 roku związana z zarządzaniem projektami, własnością przemysłową, wyceną technologii oraz transferem wiedzy i technologii z uczelni do przemysłu. Jest członkiem Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. W UMG od 2019 roku, odpowiada za zarządzanie wynikami działalności naukowej, pozyskiwanie środków zewnętrznych na projekty o potencjale wdrożeniowym oraz nawiązywanie kontaktów ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. Jest współautorką ponad 30 artykułów, w tym naukowych, popularno-naukowych i branżowych. Jest laureatką Pomorskiego Biznesplanu 2015, Jest współtwórcą 4 rozwiązań wdrożonych na rynek, w tym 2 opartych o patenty na wynalazki z dziedziny biotechnologii. Prywatnie szczęśliwa mama i żona, uwielbia pływanie i chodzenie po górach. 


Ireneusz Czarnowski, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Wydziału Zarządzania i Nauk o Jakości, w Katedrze Systemów Informacyjnych. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni z roku 1997. Z Uniwersytetem Morskim w Gdyni związany od 1998 roku. Jest profesorem informatyki. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na rozwijaniu metod i narzędzi sztucznej inteligencji oraz ich praktycznym wykorzystaniu. Jego punktem uwagi są także systemy zielonej energii. 


Mariusz Górniak, adiunkt Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Wydziału Elektrycznego, w Katedrze Elektroenergetyki Okrętowej. Jego zainteresowania naukowe obejmują pomiary i analizy parametrów jakości energii elektrycznej z wykorzystaniem cyfrowego przetwarzania sygnałów w systemach okrętowych, a także analizy pracy tych systemów i ich modelowanie.Uczestniczył w kilku projektach badawczo-rozwojowych jako główny wykonawca. Jest autorem lub współautorem publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz ekspertyz. Od wielu lat regularnie odbywa rejsy na statkach i wykonuje pomiary parametrów elektrycznych w okrętowych systemach elektroenergetycznych, w ramach oceny jakości energii elektrycznej i analizy pracy tych systemów. Od 2019 r. współpracuje z firmą Remontowa Electrical Solutions jako ekspert ds. systemów.


Przemysław Ptak, profesor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Wydziału Elektrycznego, w Katedrze Elektroniki Morskiej. Jego zainteresowania naukowe obejmują pomiary, analizę i modelowanie półprzewodnikowych źródeł światła oraz układów z nimi współpracujących. Ostatnie lata poświęcił również systemom mobilnym zasilanym z wykorzystaniem źródeł OZE, a także badaniom naukowym związanym z produkowaniem, magazynowaniem oraz przetwarzaniem wodoru. Od 2006 do 2015 roku pracował w sektorze poszukiwań ropy i gazu dla takich firm jak PGNiG, ORLEN, SHELL, ENI, SAUDI ARAMCO OIL&GAS oraz British Petroleum na terenach bliskiego i dalekiego wschodu, gdzie zajmował się diagnostyką oraz utrzymaniem układów zasilania i cyfrowego przetwarzania sygnałów w aparaturze sejsmicznej. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Elektroniki Morskiej od 2017 roku. W tym samym roku otrzymał dyplom doktora nauk technicznych o specjalności Elementy i Układy Elektroniczne, a w roku 2022 otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne. Opracował recenzje 74 artykułów naukowych, w tym 43 recenzje artykułów z listy JCR. Jest autorem lub współautorem ponad 90 publikacji naukowych, w tym 34 na liście JCR. Był również promotorem oraz recenzentem 45 prac inżynierskich i magisterskich.


Monika Rybczak, adiunkt, doktor nauk technicznych, zastępca kierownika Katedry Automatyki Okrętowej, dzieląca czas pomiędzy działalność naukową i dydaktyczną. Autorka wielu publikacji dotyczących autonomicznego sterowania statkiem, przemysłu morskiego oraz systemów sztucznej inteligencji w oparciu o sterowniki PLC. Prowadzi przedmioty Sterowniki Programowalne, Przemysł 4.0 oraz Wizualizacji Procesów Sterowania, opiekunka koła naukowego HMI studentów UMG, promotorka licznych prac dyplomowych inżynierskich oraz magisterskich.


 

Załączniki: 

Wytworzenie informacji:
, ,
Wprowadzenie:
M.Żur-Lewandowska, 21.03.2024
Ostatnia modyfikacja:
M.Żur-Lewandowska, 25.03.2024