Strategia rozwoju Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na lata 2020-2024
Założenia Strategii
Strategia rozwoju Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opiera się na priorytetach wskazanych w Nowym programie strategicznym 2019–2024 Unii Europejskiej, Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), jest zgodna z polityką naukową RP określoną w Konstytucji dla Nauki oraz wpisuje się w krajowe i pomorskie obszary inteligentnych specjalizacji.
Jest ona spójna również z misją Uczelni, zgodnie z którą Uniwersytet Morski w Gdyni prowadząc badania naukowe wzbogaca wiedzę związaną z rozwojem i eksploatacją systemów technicznych w gospodarce morskiej, a – przez kształcenie studentów – przygotowuje kadry zdolne skutecznie sprostać wyzwaniom współczesnej gospodarki morskiej, a w szczególności transportu morskiego.
Wychodząc naprzeciw potrzebom gospodarczym kraju oraz regionu, Uniwersytet Morski w Gdyni kształtuje wśród swoich studentów postawy przedsiębiorczości oraz poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju. Uniwersytet Morski w Gdyni zabiera głos doradczy i opiniotwórczy w sprawach gospodarki morskiej oraz kształcenia kadr na jej potrzeby.
Naczelnymi wartościami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są: prawda i rzetelność w nauce i kształceniu, ścisłe powiązanie procesu kształcenia z potrzebami otoczenia gospodarczego, innowacyjność oraz otwartość.
Priorytety
- Zapewnienie trwałego miejsca Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ścisłej czołówce uczelni morskich na świecie jako znaczącego międzynarodowego ośrodka akademickiego w zakresie kształcenia i badań naukowych na potrzeby gospodarki morskiej w wymiarze krajowym, regionalnym, europejskim i globalnym.
- Stałe podnoszenie jakości kształcenia poprzez dostosowanie programów studiów i efektów uczenia się do nowych wyzwań, oferowanie atrakcyjnych rynkowo kierunków i specjalności, umiędzynarodowienie oferty i przygotowanie wysoko wykwalifikowanych kadr dla nowoczesnej gospodarki 4.0, w szczególności gospodarki morskiej.
- Poprawa jakości działalności naukowej prowadzonej w Uniwersytecie Morskim w Gdyni, zapewniającej uzyskanie wysokiej kategorii naukowej dla dyscyplin naukowych uprawianych w Uczelni.
- Zwiększenie udziału Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w transferze wiedzy do gospodarki, kreowanie innowacyjnych rozwiązań oraz intensyfikacja komercjalizacji wyników badań.
- Wypracowanie metod oraz procedur umożliwiających odnalezienie dla każdego nauczyciela akademickiego właściwej ścieżki rozwoju zawodowego.
- Polepszenie warunków studiowania oraz pracy w Uniwersytecie Morskim w Gdyni poprzez budowę i modernizację bazy dydaktycznej, naukowej, socjalnej i sportowej.
- Ścisła współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, organizacjami naukowymi, morskimi stowarzyszeniami zawodowymi oraz absolwentami.
- Kultywowanie tradycji morskich i akademickich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Cele strategiczne
Uwzględniając posiadany potencjał naukowo-dydaktyczny oraz wymienione priorytety, Uniwersytet Morski w Gdyni ustala następujące cele strategiczne:
- Umacnianie pozycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jako uznanego ośrodka kształcenia i szkolenia kadr na potrzeby gospodarki, w szczególności gospodarki morskiej.
- Podnoszenie jakości i efektywności procesu kształcenia.
- Zwiększanie atrakcyjności oferty kształcenia, doskonalenie programów studiów i efektów uczenia się oraz dostosowywanie ich do potrzeb krajowego i międzynarodowego rynku pracy.
- Zwiększenie zainteresowania absolwentów szkół średnich ofertą dydaktyczną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jako szkoły wyższej pierwszego wyboru, poprzez intensyfikację działań promocyjnych oraz regularną aktualizację programów studiów i dostosowanie ich do oczekiwań pracodawców.
Cele w zakresie kształcenia realizowane są poprzez:
- Uzyskanie pozytywnych ocen programowych Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
- Dostosowanie programów studiów do potrzeb i wymagań dynamicznie zmieniającego się świata i rynku pracy, uwzględniając wyzwania o zasięgu regionalnym i globalnym.
- Przygotowanie i uruchomienie studiów podyplomowych oraz specjalistycznych kursów zawodowych, w pełni odpowiadających potrzebom doskonalenia zawodowego osób pracujących w branży morskiej oraz zapewniających im możliwość rozwoju zawodowego i ugruntowania wiedzy praktyczno-teoretycznej przez cały okres aktywności zawodowej.
- Umiędzynarodowienie procesu kształcenia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni poprzez zwiększenie liczby studentów zagranicznych oraz wymianę studentów w ramach programu ERASMUS+, w tym poprzez tworzenie oferty studiów w języku angielskim na wszystkich wydziałach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także intensyfikację wizyt profesorów z uczelni zagranicznych.
- Doskonalenie unikatowego modelu kształcenia, w którym praktyki na statkach szkolnych należących do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są dla studentów kierunków przygotowujących do pracy na morzu kluczowym elementem zdobywania umiejętności oraz kompetencji zawodowych i społecznych.
- Rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także z organizacjami i pracodawcami krajowymi i międzynarodowymi, a w szczególności pracodawcami z sektora morskiego, w celu doskonalenia programów studiów oraz wsparcia studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w poszukiwaniu atrakcyjnych miejsc do odbycia praktyk i staży zawodowych.
- Ścisła współpraca w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU (International Association of Maritime Universities).
- Intensyfikacja działań promocyjnych oraz uruchomienie skutecznych mechanizmów ciągłego doskonalenia programów kształcenia.
- Rozwijanie i oferowanie nowych form aktywności studentów w ramach kół naukowych, sekcji sportowych oraz wspieranie innych inicjatyw organizacji studenckich i doktoranckich.
- Stwarzanie warunków wspomagających uzyskiwanie dyplomów morskich przez pracowników i studentów Uczelni.
- Rozwój nowoczesnych metod i modeli kształcenia wykorzystujących w szerokim zakresie platformy on-line oraz kształcenie na odległość.
- Wspierane postaw proinnowacyjnych studentów oraz rozwijanie ich kreatywności, a także umiejętności ustawicznego samokształcenia.
- Intensyfikacja działań na rzecz rozwoju potencjału naukowego i podniesienia jakości działalności naukowo-badawczej.
- Rozwijanie współpracy z uczelniami krajowymi i zagranicznymi, instytutami naukowo‑badawczymi oraz przemysłem, tak aby znacząco zwiększyć udział Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w transferze wiedzy do gospodarki, kreowaniu innowacyjnych rozwiązań oraz komercjalizacji wyników badań.
- Rozbudowa zakresu oraz jakości oferty usług badawczych, eksperckich i doradczych oraz prac wdrożeniowych dla przedsiębiorstw oraz instytucji z otoczenia gospodarczego.
- Dążenie do uzyskania jak najwyższej kategorii naukowej w ocenianych dyscyplinach naukowych podczas ewaluacji jakości działalności naukowej w 2022 roku oraz stworzenie warunków do uzyskania coraz wyższych kategorii dyscyplin naukowych w kolejnych ewaluacjach.
- Zwiększenie wymiernych efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
- Zwiększenie rozpoznawalności Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz jego liderów naukowych w kraju i za granicą jako ośrodka o wysokim potencjale naukowym oraz naukowo-badawczym w obszarze gospodarki morskiej.
Cele w zakresie badań naukowych realizowane są poprzez:
- Stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi naukowemu i zawodowemu pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
- Zdefiniowanie priorytetowych obszarów badawczych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z uwzględnieniem posiadanego potencjału, przewag konkurencyjnych, możliwości współpracy z przemysłem i innymi uczelniami w kraju i za granicą.
- Konsekwentne wspieranie przejawów aktywności naukowej we wszystkich dyscyplinach naukowych znajdujących się poza priorytetowymi obszarami badawczymi Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, pomoc w pozyskiwaniu środków.
- Zwiększenie liczby publikacji rezultatów prowadzonych prac naukowo-badawczych w wysoko punktowanych specjalistycznych czasopismach oraz zwiększenie liczby patentów na wynalazki.
- Podniesienie rangi czasopism wydawanych przez Uczelnię.
- Wprowadzenie systemu doradztwa i wsparcia administracyjnego dla osób ubiegających się o finansowanie projektów badawczych, komercyjnych i prac zleconych ze źródeł krajowych i międzynarodowych, zarówno na etapie ich pozyskiwania, jak również w czasie bieżącej obsługi oraz rozliczania projektów realizowanych w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
- Dążenie do znaczącego zwiększenia udziału Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w projektach naukowo badawczych oraz badawczo-rozwojowych finansowanych m.in. ze środków FNP, NCN, NCBiR oraz programów międzynarodowych, w tym finansowanych z funduszy Unii Europejskiej.
- Modyfikację systemu wynagrodzeń i premii dla pracowników, aby w większym stopniu uwzględniał cele strategiczne Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
- Utworzenie funduszu uczelnianego dla prefinansowania wydatków związanych z realizacją projektów międzynarodowych, w tym UE.
- Pozyskanie nowoczesnego sprzętu oraz aparatury badawczej i laboratoryjnej umożliwiającej prowadzenie zaawansowanych prac naukowych oraz świadczenie kompleksowych usług dla otoczenia gospodarczego.
- Wspieranie pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w realizacji staży naukowych w krajowych i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz prowadzeniu prac badawczych w ramach zespołów międzyuczelnianych.
- Wspieranie aktywności naukowej studentów (szczególne prowadzonej w ramach kół naukowych) oraz doktorantów kształcących się w ramach Szkoły Doktorskiej, włączanie ich do udziału w realizacji prac naukowo badawczych prowadzonych w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
- Tworzenie oraz aktywne uczestnictwo Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w konsorcjach naukowych, sieciach naukowych oraz innych przedsięwzięciach związanych z tworzeniem regionalnego systemu innowacji oraz w konsorcjach o charakterze komercyjnym prowadzących badania na potrzeby rozwoju polskiej gospodarki morskiej i zmian polityki energetycznej RP w oparciu o potencjał obszarów morskich.
- Szersze wykorzystanie statków Uniwersytetu Morskiego w Gdyni do prowadzenia badań naukowych na morzu.
- Wsparcie dla działalności eksperckiej, między innymi poprzez odpowiedni system nagród i premii.
- Wsparcie jednostek organizacyjnych Uczelni w organizacji krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
- Promowanie lokalnych liderów naukowych i wspieranie tworzenia przez nich zespołów badawczych.
Cele w zakresie transferu wiedzy i technologii realizowane są poprzez:
- Rozwijanie kompetencji Uczelni jako ośrodka eksperckiego w zakresie rozwiązań systemowych, techniczno-technologicznych, środowiskowych, ekonomicznych i organizacyjnych dla gospodarki, w tym szczególnie gospodarki morskiej oraz energetyki odnawialnej.
- Stworzenie mechanizmu pozyskiwania środków budżetowych, unijnych i innych dla wzmocnienia rynkowej pozycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w branży OZE (odnawialne źródła energii), w tym farm wiatrowych w strefie offshore.
- Wsparcie prac mających na celu zwiększenie poziomu gotowości technologicznej rozwiązań będących w portfolio Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
- Wspieranie inicjatyw podejmowanych przez jednostki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni służących rozpowszechnianiu efektów działalności naukowej, promocji usług i rozwiązań technologicznych oferowanych przez Uczelnię oraz popularyzacji nauki w społeczeństwie.
- Utworzenie Centrum Transferu Wiedzy i Technologii w celu zarządzania wynikami prac badawczych i rozwojowych prowadzonych w Uczelni, doradztwa w zakresie przedmiotów własności intelektualnej oraz wspierania przedsiębiorczości akademickiej.
- Utworzenie Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji Morskiej przy UMG (koordynacja projektów afrykańskich).
- Rozbudowa infrastruktury dydaktycznej Uczelni umożliwiającej prowadzenie kształcenia na najwyższym światowym poziomie.
- Rozwój bazy laboratoryjnej warunkującej realizację zaawansowanych badań naukowych oraz umożliwiających świadczenie usług badawczych najwyższej jakości dla szeroko pojętego sektora gospodarki morskiej.
- Modernizacja i rozwój infrastruktury socjalno-bytowej oraz sportowej w celu większego zaspokojenia potrzeb pracowników, studentów oraz doktorantów.
- Modernizacja i rozwój systemów informatycznych obsługujących i wspierających wybrane procesy realizowane na Uczelni.
Cele w zakresie rozwoju infrastruktury dydaktycznej, naukowo-badawczej i socjalnej realizowane są poprzez:
- Budowę nowych i modernizację istniejących specjalistycznych pracowni, symulatorów i laboratoriów dydaktycznych oraz badawczych.
- Budowę i rozwój innowacyjnego centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore.
- Wsparcie dla tworzenia akredytowanych laboratoriów badawczych.
- Dyslokację siedziby Instytutu Morskiego mającą na celu znaczącą poprawę warunków prowadzenia badań naukowych.
- Kontynuowanie prac związanych z dostosowaniem Uczelni do standardów i potrzeb najnowszych technologii teleinformatycznych.
- Modernizację i remonty statków szkoleniowych oraz badawczych;
- Budowę nowych obiektów (w tym hali sportowej wraz z uczelnianym ośrodkiem sportowym oraz nowoczesnego domu studenckiego) oraz modernizację i remonty infrastruktury badawczej, dydaktycznej i socjalno-bytowej (w tym gruntowny remont klubu studenckiego „Bukszpryt”).
- Stopniowe unowocześnianie systemów informatycznych obsługujących elektroniczny obieg dokumentów, w tym w obszarach: kadry, płace, nauka oraz dydaktyka.
- Podnoszenie jakości i zwiększenie efektywności procesów zarządzania Uczelnią.
- Zapewnienie stabilnych i bezpiecznych warunków pracy i nauki dla wszystkich członków społeczności akademickiej.
- Umożliwienie rozwoju kompetencji naukowych i zawodowych społeczności akademickiej oraz przyspieszenie rozwoju kariery zawodowej.
- Modyfikacja systemu zarządzania zasobami osobowymi, finansowymi i rzeczowymi
- Zwiększenie stopnia dostępności Uczelni dla osób niepełnosprawnych.
Cele w zakresie organizacji i zarządzania Uczelnią oraz integracji społeczności akademickiej realizowane są poprzez:
- Przyspieszenie prac integracyjnych dotyczących włączenia Instytutu Morskiego do struktur UMG z zachowaniem specyfiki oraz wymagań jednostki badawczej realizującej projekty naukowe i komercyjne dla sektora gospodarki morskiej.
- ujednolicenie systemów ewidencji i sprawozdawczości finansowej i rzeczowej Uczelni;
- stworzenie transparentnych zasad wynagradzania pracowników, w tym załóg statków należących do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni;
- zabezpieczenie mechanizmów stabilności materialnej pracowników Uczelni w sytuacjach wyższej konieczności.
- Wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania zasobami Uniwersytetu wspierającego zarządzanie uczelnią, wykorzystującego nowoczesne rozwiązania internetowe i mobilne dostępne dla kadry zarządzającej oraz pracowników.
- Określenie klarownych procedur awansu zawodowego (pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych, dydaktycznych, administracyjnych oraz inżynieryjno-technicznych).
- Dostosowywanie struktury organizacyjnej do bieżących i przyszłych potrzeb związanych z usprawnieniem procesów wewnętrznych oraz wzrostem efektywności zarządzania Uczelnią.
- Pozyskiwanie środków budżetowych i pozabudżetowych na rozwój Uczelni.
- Opracowanie długoterminowego planu remontów i inwestycji, wraz z wypracowaniem mechanizmów zmierzających do efektywnego wykorzystania posiadanych zasobów.
- Usprawnienie i dostosowanie mechanizmów zatrudniania, ocen i motywowania pracowników, prowadzących do wzrostu efektywności pracy.
Realizacja
Priorytety i cele strategiczne realizowane będą w formie zadań operacyjnych ustalanych przez Rektora i kierowników jednostek organizacyjnych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.